Спряна е дейността на обект за трюфели в с. Ивански, област

...
Спряна е дейността на обект за трюфели в с. Ивански, област
Коментари Харесай

БАБХ спря дейността на склад за изкупуване на трюфели заради липса на документи в Шуменско

Спряна е активността на обект за трюфели в с. Ивански, област Шумен заради липса на документи, установяващи проследимост и продажба на продукцията на компанията, стопанисваща обекта. Това заяви Българската организация по сигурност на храните (БАБХ).

Становището на Агенцията идва във връзка с провел се митинг по-рано през днешния ден в Шумен от изкупвачи на трюфели. Те стачкуваха против инспекции, осъществени от БАБХ и я упрекнаха, че нарушават работата на пунктовете за изкупуване на трюфели, като оставят огромни количества продукция да се скапе, съобщи Българска телеграфна агенция.

Изкупвачите изразили подозрение, че инспекциите може да са поръчани от конкурентни компании и заплашиха, че в случай че няма реакция след днешния митинг, ще има нов по-голям в идващите дни.
 Ловци на трюфели се оповестиха срещу въвеждането на патентен налог
Ловци на трюфели се оповестиха срещу въвеждането на патентен налог

Браншът излиза на митинг

Относно тествания склада в село Ивански юрист Силвия Тодорова , която също беше на митинга, изясни, че БАБХ е направила инспекция, само че не е обяснила съответно за какво е инспекцията. По думите на адвокатката е написан констативен протокол, с предписание за прекъсване на активността на обекта, без да има наставление и рекомендация за коригиране и поправяне на проблеми. Тодорова изясни, че е поискано да се вземат ограничения за заледяване на стоката тъй като от 7 дни всеки ден е имало инспекция.

В обекта за трюфели в с. Ивански, продължава в позицията си БАБХ,  се прави сложна инспекция от органите на ОДБХ-Шумен, Национална агенция за приходите, Министерство на вътрешните работи и ДАНС. От Агенцията прецизират, че обектът е регистриран по Закона за храните (ЗК) и БАБХ има право да прави съответния надзор и инспекции, както и да изисква достъп до него.

При осъществена инспекция в събота е открита липса на документи, установяващи проследимост и продажба на продукцията на компанията, стопанисваща обекта. След 06.03.2024 година не са показани попълнени дневници от системата за самоконтрол - входящи и за проследимост, а за продажби въобще не е воден от началото на годината. От компанията е обяснено, че всичко след тази дата се води в електронен тип от шефа и може да бъде предоставено по формален път дружно с съпътстващи документи за постъпили трюфели и документи за продажба.

Вследствие на това, активността на обекта е спряна . Оттогава се изисква от оператора да показа съответната документи, само че към момента той не ги е показал, което попречва приключването на инспекцията и правенето на публично мнение от Агенцията. Затова не може да се реализира и обновяване на работата на обекта, безапелационни са от БАБХ. 
 Митничари хванаха 60 кг контрабандни трюфели на Капитан Андреево
Митничари хванаха 60 кг контрабандни трюфели на Капитан Андреево

Сред багажа в лека кола с турска регистрация, карана от българин
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР